5 tõhusat viisi ilma kulusid suurendamata meeskonnas tunnustamise kultuuri loomiseks

Shape Image One
5 tõhusat viisi ilma kulusid suurendamata meeskonnas tunnustamise kultuuri loomiseks

5 tõhusat viisi ilma kulusid suurendamata meeskonnas tunnustamise kultuuri loomiseks

Kui palju sa oma meeskonna tööd päriselt märkad? Kas sinu inimesed teavad, et nende pingutusi hinnatakse? Või kuulevad nad sinult vaid siis, kui midagi on valesti läinud?

Paljud juhid langevad just sellesse lõksu. Nad reageerivad kiiresti probleemidele, aga unustavad tähistada edu. Selle tulemusena võib tekkida mulje, et head tööd peetaksegi iseenesestmõistetavaks. “Selle eest ju palka makstaksegi,” öeldakse. Aga kas palk üksi ongi piisav motivaator?

Miks tunnustamine on oluline?

Uuringud näitavad, et vastus on kindel “ei”.

Näiteks Gallup’i uuring leidis, et töötajad, kelle tööd kiideti viimase 7 päeva jooksul, olid 10-20% tootlikumad kui need, kes tunnustust ei saanud (Rath, T. & Clifton, D.O., 2004). Samas uuringus selgus, et vaid 30% töötajatest tundis, et nende tööd kiidetakse piisavalt.

Põhjus on lihtne: raha on küll oluline, aga see ei rahulda meie emotsionaalseid vajadusi. Me kõik tahame tunda, et meie töö on tähendusrikas ja väärtustatud. Kui seda tunnustust ei tule, hakkab motivatsioon tasapisi langema.

Aga kuidas luua tunnustamise kultuuri ilma eelarveid lõhkumata? Siin on viis tõhusat viisi:

1. Sõnasta oma ootused selgelt

Esimene samm on teha selgeks, mida sa oma meeskonnalt ootad. Mis on need käitumised ja tulemused, mida sa eriti hindad? Kas see on proaktiivne suhtlus klientidega? Uuenduslike ideede pakkumine? Tähtaegadest kinnipidamine?

Pane need ootused kirja ja jaga neid oma meeskonnaga. Nii on kõigil selge arusaam, mille poole püüelda. Ja kui keegi neid ootusi ületab, on sul võimalus seda konkreetselt esile tuua.

2. Märka väikseid võite

Tunnustamine ei pea alati olema suur ja grandioosne. Tegelikult on just väikesed, igapäevased kiidusõnad need, mis loovad positiivse õhkkonna.

Võta eesmärgiks märgata iga päev midagi, mida keegi hästi tegi. Olgu see siis hea kliendikõne, põhjalik raport või lihtsalt kolleegi abistamine. Tee märkamine harjumuseks.

Seejuures ole konkreetne. Selle asemel, et öelda lihtsalt “Tubli töö!”, kirjelda täpselt, mida inimene hästi tegi. Näiteks: “Mulle meeldis, kuidas sa selle kliendi muret rahulikult kuulasid ja asjaliku lahenduse pakkusid. Suurepärane!”

3. Jaga tunnustust avalikult

Lisaks isiklikule kiitusele on oluline tunnustada inimesi ka teiste ees. See ei tähenda, et peaksid korraldama suuri tseremooniaid. Küll aga saad kasutada olemasolevaid koosolekuid ja kanaleid, et head tööd esile tuua.

Näiteks võid iganädalasel meeskonna koosolekul võtta paar minutit, et tänada kedagi konkreetse saavutuse eest. Või kirjutada kiidusõnu meeskonna Slack’i või Teams’i kanalisse.

See ei ole tähtis mitte ainult tunnustatava jaoks, vaid kogu meeskonnale. See näitab, et sinu jaoks on oluline märgata ja väärtustada head tööd. See loob positiivse ja motiveeriva õhkkonna.

4. Kaasa oma inimesed tunnustamisse

Sa ei pea kõike üksi tegema. Tegelikult on väga võimas, kui meeskond hakkab üksteist spontaanselt kiitma. See viitab, et tunnustamine on saanud kultuuri osaks.

Selleks julgusta oma inimesi üksteisele tänu avaldama. Võid isegi luua spetsiaalse Slack’i või Teams’i kanali, kus inimesed saavad oma kolleegide saavutusi jagada.

Samuti kaasa meeskond aruteludesse, kuidas tunnustamist veelgi paremini korraldada. Küsi nende ideid ja ettepanekuid. Mis on nende jaoks kõige tähendusrikkam viis tunnustuse saamiseks? Kas nad eelistaksid rohkem avalikku või isiklikku kiitust?

Mida rohkem sa oma inimesi kaasad, seda rohkem nad seda protsessi väärtustavad ja omaks võtavad.

5. Ole autentne ja järjepidev

Kõige tähtsam on olla tunnustamisel siiras ja järjepidev. Inimesed tunnetavad ära, kui kiitus on pinnapealne või kuidagi kohustuslik. See võib tekitada hoopis võõristust.

Seepärast ütle häid sõnu vaid siis, kui sa seda tõesti mõtled. Ja mõtle seda tihti! Otsi aktiivselt põhjuseid oma inimeste kiitmiseks, selle asemel et otsida vigu.

NB! Kui sulle tundub mõnikord, et ei leia mõne töötaja puhul üldse ühtegi head asja tunnustamiseks, siis kasuta küsimust “Miks ma teda veel vallandanud ei ole?”. See toob sinu jaoks nähtavale kindlasti mingisugused tema omadused, käitumised ja tulemused, mida tema puhul hindad. Alusta tunnustamisel just sellest!

Tee tunnustamisest oma igapäevase juhtimise osa. Mida järjepidevam sa selles oled, seda enam hakkab see kinnistuma teie meeskonna loomuliku suhtlusviisina.

Kokkuvõte: tunnustamise kultuuri on võimalik luua ilma lisakuludeta

Meeskonna tunnustamine ei nõua suuri summasid ega keerukaid skeeme. See nõuab lihtsalt pühendumist, tähelepanelikkust ja ausust.

  • Sea selged ootused, mille alusel kiita
  • Märka ja tunnusta väikseid igapäevaseid saavutusi
  • Jaga kiitust nii isiklikult kui avalikult
  • Julgusta tervet meeskonda üksteist tunnustama
  • Ole oma sõnades siiras ja järjepidev

Kui suudad need põhimõtted oma juhtimisstiili osaks muuta, hakkad vaikselt, aga kindlalt looma tunnustamise kultuuri. Ja usun, et märkad peagi muutusi oma meeskonna rahulolus, pühendumises ja tulemustes.

Jah, hea töö eest makstakse palka. Aga kahjuks pole enamus inimestest oma palgaga rahul, mistõttu ei pane see neid endast parimat andma. Seepärast tekib sügavam motivatsioon tundest, et inimest nähakse, väärtustatakse ja toetatakse. Selle tunde loomine on sinu kui juhi üks olulisimaid ülesandeid.

Küsimused mõtisklemiseks juhile:

  1. Millal kiitsid viimati kedagi oma meeskonnast? Mida konkreetselt esile tõstsid?
  2. Kuidas reageerivad sinu inimesed, kui neid tunnustad? Kas nad tunduvad üllatunud, rõõmsad, uhked? Mida see sulle ütleb?
  3. Milliseid viise tahaksid veel proovida, et oma meeskonnas tunnustamise kultuuri luua? Mis oleks esimene samm?
MEELDIS JA OLI KASULIK?
JAGA SEDA KA SÕPRADEGA, ET KASULIK INFO LEVIKS.