Kas oled mõelnud, mis paneb sind tegutsema? Kas sa reageerid enam välistele “reeglitele” nagu seadused, tähtajad, moraalsed kohustused? Või järgid rohkem sisemisi “reegleid” nagu uusaastalubadused, igapäevased harjumused või isiklikud eesmärgid?
Gretchen Rubini, tuntud “õnnelikkuse teooria” uurija, avastatud neli isiksusetüüpi aitavad mõista, kuidas me reeglitele reageerime ning kuidas see mõjutab meie motivatsiooni ja harjumuste kujundamist. Enda paigutamine ühte neist gruppidest aitab paremini mõista enda käitumist.
ALLUJA
See isiksusetüüp vastab nii välistele kui ka sisemistele reeglitele. Allujad on lojaalsed, kohusetundlikud ja sageli väga usaldusväärsed. Nad suudavad oma sisemist motivatsiooni säilitada ja on tihti head eeskujud. Siiski võivad nad kalduda liigsesse reeglite järgimisse ja jäikusesse.
KÜSIJA
Küsijad analüüsivad iga reeglit eraldi ja järgivad ainult neid, mis neile tähenduslikud tunduvad. Nad on loomult skeptilised ja vajavad põhjalikke selgitusi.
MÄSSAJA
Mässajad eiravad nii sisemisi kui ka väliseid reegleid. Nad hindavad isiklikku vabadust ja vastanduvad igasugusele kontrollile.
KOHUSTUJA
Kohustujad vastavad enamasti välistele reeglitele, kuid võivad oma sisemiste eesmärkidega hädas olla. Nad on tihti väga vastutustundlikud, kuid võivad unustada oma vajadused.
Selle lähenemise abil saame paremini mõista, mis meid ja meie kolleege motiveerib. See teadmine aitab luua toetavama ja tõhusama töökeskkonna.